top of page

Martin går vidare mot nya utmaningar


Martin Tyllman har under sommaren valt att avsluta sin tjänst i Mälarhöjdens Tennisklubb. Martin kom till klubben 2016 och har varit en väldigt uppskattad tränare och kollega. Han har stor kunskap och passion för utveckling av barn och ungdomar, kombinerat med ett kreativt och öppet sinne för att pröva nya metoder och verktyg. I MIK Tennis har Martin arbetat med våra tävlingsjuniorer och på senare tid varit ansvarig för klubbens barn- och ungdomsverksamhet som innefattar tennisskolan, minitennisen och bollskolan. Med omkring 350 barn och ungdomar är det klubbens största verksamhet. Vi önskar Martin lycka till med kommande utmaningar på TSK Malmen och tackar för allt han gjort i MIK. Martin kommer att starta upp höstterminen och hans sista dag hos oss är ännu inte bestämd. Processen med att rekrytera en ersättare är påbörjad och vi återkommer med information så snart vi kan.

 

Vid frågor vänligen kontakta sigge@miktennis.se

 

Hälsningar

Srdan ”Sigge” Mladenovic

Sportchef Mälarhöjdens IK Tennis

457 visningar0 kommentarer
bottom of page